СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ТА МЕДИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ УЧАСНИКІВ АТО

УДК 016:61:355+615.8  Реабілітація учасників АТО

 

 

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА

ТА МЕДИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

УЧАСНИКІВ АТО

Рекомендаційний покажчик

                                 Укладач :   Домс Т.В.,  бібліограф  відділу  НМІ ОНМБ

                                 Редактор:   Смалюх І.П., заступник  директора  ОНМБ

                                 Відповідальна за випуск: Осика А.В., директор ОНМБ

Від  укладача

      Рекомендаційний покажчик «Соціально-психологічна та медична реабілітація учасників АТО» вміщує бібліографічні дані  на публікації з медичної, соціальної та психологічної реабілітації  воїнів-учасників АТО.

     Покажчик  розрахований на організаторів охорони здоров’я, практичних лікарів різних профілів – всіх, хто займається питаннями реабілітації учасників АТО.

     Видання складається з 3 розділів. Перший розділ вміщує монографії, другий – статті з наукової медичної  періодики, тези доповідей із збірників наукових конференцій тощо, третій містить матеріали, що публікувалися в центральній та місцевій пресі. В кожному з розділів джерела розміщені в алфавіті авторів і назв документів.

     Рекомендаційний покажчик «Соціально-психологічна та медична реабілітація учасників АТО» представляє 103 бібліографічні описи.

      При  підготовці  покажчика  використані  документальні фонди обласної наукової медичної  бібліотеки, Інтернет-джерела. Покажчик не претендує на вичерпне відображення документів.

      Зауваження та побажання  щодо даного рекомендаційного покажчика  просимо надсилати на адресу: 10002, м. Житомир, вул. Пушкінська, 62. Обласна наукова медична бібліотека Житомирської обласної ради.

 

Надання соціально-психологічної та медичної допомоги

військовим та мобілізованим до зони проведення АТО

 

      Із середини квітня 2014 року Україна перебуває у стані збройного конфлікту на своїй території, здає кровавий іспит на можливість називатися Державою, як інституцією, що гарантує та забезпечує існування української нації. Воєнний конфлікт на сході України наносить величезні матеріальні, фінансові, соціальні та психологічні збитки нашій державі та її громадянам і містить неприховану загрозу національній безпеці України.

     З метою стабілізації ситуації в державі, відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», розпочато проведення антитерористичної операції (АТО) в Донецькій і Луганській областях.

     З метою збереження життя і здоровʼя військовослужбовців через досягнення максимальної ефективності їх медичного забезпечення на час дії особливого періоду, надзвичайного стану та інших кризових ситуацій шляхом об‘єднання зусиль медичних служб ЗС України, інших військових формувань та системи цивільної охорони здоровʼя України та на виконання Указу Президента України від 14.11.2014 № 880/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи із забезпечення державної безпеки», відповідного доручення Прем‘єр-Міністра України від 01.12.2014 № 44279/0/1-14, Міністерством оборони України разом із Службою безпеки України та Національною академією медичних наук України розроблено проект Воєнно-медичної доктрини України. Проект доктрини доопрацьований з урахуванням рекомендацій за результатам його розгляду на парламентських слуханнях у Верховній Раді України (20.05.2015 року) і встановленим порядком наданий до Кабінету Міністрів України для подальшого затвердження Президентом України.

     На виконання указів Президента України від 14.01.2015 № 14 Про рішення Ради Національної безпеки та оборони України від 20 грудня 2014 року «Про деякі оборонно-мобілізаційні питання» та від 30.01.2015 № 40  «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році», розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 № 47-р

«Про встановлення режимів підвищеної готовності та надзвичайної ситуації» Міністерством охорони здоровʼя України розроблений та введений в дію наказ від 18.02.2015 №75 «Про додаткові заходи щодо забезпечення функціонування закладів охорони здоров'я в умовах особливого періоду та подолання наслідків надзвичайної ситуації державного рівня соціального та воєнного характеру». Зазначений наказ спрямований на підвищення готовності національної системи охорони здоровʼя до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій державного рівня як соціального, так і воєнного характеру.

     Міністерством охорони здоровʼя України організовано виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 № 359-р «Про затвердження Плану заходів щодо медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації учасників антитерористичної операції». Перелік відповідних заходів затверджений наказом МОЗ України від 19.06.2015 № 351.

      Серед комплексних підходів у вирішенні всіх аспектів реабілітаційного процесу виділяють медичну реабілітацію, соціальну реабілітацію, психологічну реабілітацію та педагогічну.

     Заклади охорони здоров’я мають необхідні кадри для проведення реабілітації та забезпечені медикаментами.

Події на Сході країни породжують не тільки незворотні втрати серед населення, але й ряд психологічних та психічних порушень, які виходять за межі звичайної адаптації, звичного людського досвіду й самі по собі стають перешкодою (а часом й небезпекою) для подальшого гармонійного життя.

     Активно наразі до процесу реабілітації залучаються психологи, частина яких пройшла навчання за участю зарубіжних фахівців.

     24.12.2015 року в Житомирі на другій сесії VІІ скликання було прийнято рішення № 26 «Про Програму соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції на територію Житомирської області та військовослужбовців, працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, інших силових структур області, що брали участь у антитерористичній операції, у 2016 році».

     Програмою передбачено забезпечення проведення лікування та медичної реабілітації, в тому числі стоматологічного (хірургічного, терапевтичного) та зубного протезування військовослужбовців, працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, інших силових структур області, що брали участь у антитерористичній операції, та членів сімей загиблих осіб в антитерористичній операції, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, визначені згідно з п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії  їх соціального захисту» (5499,00 тис. грн.).

     Управлінням охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації розроблена дорожня карта медичної реабілітації учасників АТО, у якій зазначено маршрут пацієнта, перелік лікувально-профілактичних закладів з адресами та контактними телефонами.

     Медична реабілітація забезпечується в лікувально-профілактичних закладах третинного і вторинного рівнів надання медичної допомоги.

     Для проведення медичної реабілітації на вторинному рівні медичної допомоги задіяні 26 лікувально-профілактичних закладів міст і районів Житомирської області.

     На третинному рівні медичної допомоги:

- Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського – 55 ліжок;

- Обласний госпіталь для ветеранів війни – 48 ліжок;

- Обласна психіатрична лікарня № 1 – 30 ліжок;

- Обласний лікувальний центр вертебрології і реабілітації – 10 ліжок;

- КП «Обласний лікувально-санаторний центр радіаційного захисту для дитячого та дорослого населення «Дениші» - 50 ліжок;

- Обласний наркологічний диспансер – 10 ліжок.

Станом на 22.08.2016 року консультовані (амбулаторно):

- КУ «Обласний медичний консультативно-діагностичний центр» - 2485 (в т.ч. за 2016 рік – 389);

- Поліклініка обласної клінічної лікарні – 5325 (в т.ч. за 2016 рік – 1701);

- Обласна психіатрична лікарня № 1: психіатром – 2056 (в т.ч. за 2016 рік – 114), психологом – 2193 (в т.ч. за 2016 рік – 110).

Станом на 22.08.2016 року перебувають на реабілітації – 102 особи.

Всього проліковано – 4347 (в т.ч. за 2016 рік - 1702) осіб.

      Найбільшу кількість учасників АТО проліковано в Новоград-Волинському міськрайТМО – 399, Коростенській ЦМЛ – 74, Баранівській ЦРЛ – 54, Бердичівській ЦМЛ – 54, Малинському міськрайТМО – 48, Овруцькій ЦРЛ – 47, Любарській ЦРЛ – 45, Ємільчинській ЦРЛ – 44 та Коростишівській ЦРЛ – 42 особи.

     З метою проведення лікування за кордоном на комісію МОЗ України скеровано 3-ох військовослужбовців.

     З початком бойових протистоянь на сході спеціалісти Житомирської обласної психіатричної лікарні № 1 почали надавати кваліфіковану спеціалізовану психіатричну й психологічну допомогу спочатку вимушеним переселенцям, а згодом у плідній співпраці з Житомирським військовим шпиталем воїнам, які повернулися з зони проведення АТО на ротацію.

      Спеціалістами медико-психолого-соціальної лабораторії Житомирської обласної психіатричної лікарні № 1 було розроблено план надання медико-психологічної допомоги та немедикаментозної (психорлогічної) реабілітації. Відповідно до нього було організовано роботу лікарів-психологів й практичних психологів лікарні на базі військового госпіталю; відпрацьовано обсяг надання медико-психологічної допомоги на базі Житомирської обласної психіатричної лікарні № 1 в амбулаторних й стаціонарних умовах на основі розробленої «Орієнтованої програми організації та планування медиком-психологічної помологи особам, які страждають на посттравматичний стресовий розлад у Житомирській обласній психіатричній лікарні № 1»; розроблені та успішно введені у практику рекомендовані форми патопсихологічного дослідження амбулаторних та стаціонарних пацієнтів (військових, які повернулися з зони АТО), форми відображення психокорекційної допомоги та протоколів діагностично-реабілітаційних програм.

      На учасників АТО діють стресогенні чинники, що викличуть у значної кількості постраждалих гострі реакції на стрес, розлади фізичного і психічного здоров’я, хронічні психопатологічні зміни особистості, соціальну дизадаптацію та асоціальну поведінку. Це створить серйозні тривалі економічні, соціальні та політичні проблеми для України. Тому питання стандартизованих протоколів медико-соціальної реабілітації учасників АТО потребують негайного вирішення.

      Стан здоров’я наших захісників вимагає ефективних шляхів вирішення проблем формування психологічної рівноваги та здоров’я, його збереження та поліпшення.

МОНОГРАФІЇ

1. Військова психологічна підготовка та реабілітація. К.: Видавець Олег Філюк, 2014. – 496с. (61:355)

2. Діагностика, терапія та профілактика медико-психологічних наслідків бойових дій в сучасних умовах : метод. реком. / Українский центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи. - Х., 2014. - 79 с. (616.89)

3. Ильин Е. Психология агрессивного поведения : учеб. пос. / Е. Ильин. - СПб. : Питер, 2014. - 368 с. : ил. (88)

4. Медична і соціальна реабілітація: підручник / В.Б. Самойленко, Н.П. Яковенко, І.О. Петряшев [та ін.]. - К. : Медицина, 2013. - 464 с. (615.8)

5. Невідкладна військова хірургія : пер.с англ. / Інститут Бордена. - К.: Наш формат, 2015. - 540 с. (617:355)

6. Особливості надання медичної допомоги при травматичних пошкодженнях ока в умовах проведення антитерористичної операції: метод. реком. / Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи. - К., 2014. - 20 с.  (617.7)

7. Шейко В.Д. Хирургия повреждений при политравме мирного и военного времени. Полтава: ООО «АСМИ», 2015. – 557с. (617.5)

НАУКОВІ ПРАЦІ У ФАХОВИХ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАННЯХ

8. Актуальні питання придатності до військової служби військово-службовців рядового та офіцерського складу мобілізаційного резерву Збройних Сил України на етапі звільнення / В.В. Косарчук, Л.М. Чорна, В.В. Якимець [та ін.] // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2014. - № 2. - С. 65.

9. Антибиотикотерапия при огнестрельной боевой травме: ретроспективное обсервационное исследование / Д.А. Криштафор, И.А. Йовенко, А.А. Криштафор, В.Ю. Мынка // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  2. - С. 47-50.

10. Бактериальный контроль при тяжелой огнестрельной травме / И.А. Йовенко, Д.А. Криштафор, Ю.Ю. Кобеляцкий [и др.] // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 2. - С. 171-175.

11. Беленький В.А. Анализ ошибок при выполнении первичной хирургической обработки огнестрельных ран мягких тканей / В.А. Беленький, В.В. Негодуйко, Р.Н. Михайлусов // Хірургія України. - 2015. - № 1. - С. 7-13.

12. Бондаревський А.О. Рівні медичного забезпечення сучасних збройних конфліктів / А.О. Бондаревський, Б.М. Коваль // Хірургія України. - 2015. - № 4. - С. 7-13. 

13. Вакуум-терапия в лечении обширных огнестрельных ран конечностей / И.И. Жердев, А.М. Горегляд, П.И. Давиденко, А.С.Васильев // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  5. - С. 25-28.

14. Військово-медична доктрина України (Проект) // Therapia (Український медичний вісник). - 2014. - № 11/12. - С. 20-23.

15. Военная медицина Украины сегодня // Therapia (Український медичний вісник). - 2014. - № 6/7. - С. 3-5.

16. Возможности фитонейрорегуляции у пациентов с тревожно-депрессивными расстройствами, обусловленными военным стрессом / С.М. Мороз, И.И. Макарова, В.Е. Семенихина [и др.] // Український медичний часопис = Украинский медицинский журнал=Ukrainian medical journal. - 2015. - № 4. - С. 60-62.

17. Гречанык Е.И.Ультразвуковая диагностика повреждений периферических нервов при боевой травме / Е.И. Гречанык, Р.Я. Абдуллаев, Р.В. Бубнов // Міжнародний медичний журнал. – 2016. - № 2. – С. 96-100.

18. Гулюк А.Г. Устранение дефекта верхней челюсти во фронтальном отделе после огнестрельного ранения / А.Г. Гулюк, В.И. Лунгу, В.П. Мазур // Шпитальна хірургія. - 2015. - № 2. - С. 68-69. 

19. Досвід лікування вогнепальних ушкоджень м'яких тканин та магістральних судин на етапах евакуації / О.Б. Кутовий, О.О. Сергєєв, С.О. Косульніков, О.В. Соколов  // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  5. - С. 31-33.

20. Заморський Т.В. Фізична реабілітація при ампутаціях нижніх кінцівок у хворих, що отримали військово-польову травму / Т.В. Заморський, С.Н. Бучинський, І.К.  Біла // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2016. - № 1-2. – С. 16-20.

21. Застосування карт-опитувальників для діагностики сенсоневральних слухових порушень при акутравмі у осіб, які знаходилися в зоні проведення антитерористичної операції / Т.А. Шидловська, Л.Г. Петрук, О.С. Чемеркін [та ін.] // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 2015. - № 6. - С. 38-47.

22. Ивченко Д.Р. Хирургическая тактика при огнестрельных проникающих ранениях груди, сопровождающихся шоком / Д.Р. Ивченко, А.П. Колтович, А.А. Кукунчиков // Вестник хирургии им. И.И. Грекова. - 2014. - № 4. - С. 62-65.

23. Інфекційні захворювання під час локальних війн  / В.І. Трихліб, В.П. Майданюк, С.І. Ткачук, В.М. Півник // Інфекційні хвороби. - 2015. - № 1. - С. 58-64.

24. Кас Ю.В. Особливості гострої закритої черепно-мозкової травми, зумовленої вибуховою хвилею, в учасників бойових дій на сході України / Ю.В. Кас, В.О. Коршняк, В.Т. Поліщук // Вісник наукових досліджень. - 2015. - № 2. - С. 41-44.

25. Коваль С.М. Стрес-індукована артеріальна гіпертензія та артеріальна гіпертензія військового часу — грізні виклики сучасній Україні = Stress-Induced Arterial Hypertension and Arterial Hypertension of Wartime are the Terrible Challenges in Modern Ukraine / С.М. Коваль, І.О. Снігурська // Артериальная гипертензия. - 2015. - № 5. - С. 13-18. 

26. Козлов В.К. Современные представления об огнестрельных переломах конечностей: патогенетическое обоснование поиска новых направлений и технологий лечения раненых (обзор литературы) / В.К. Козлов, А.М. Чилилов, Б.А. Ахмедов // Український журнал екстремальної медицини ім.Г.О.Можаєва. - 2012. - Т. 13, № 4. - С. 19-31.

27. Козявкін В.І. Порівняльна характеристика психоемоційного стану батьків дітей з аутизмом, які проживають у зоні АТО та в інших регіонах України / В.І. Козявкін, Т.Б. Волошин // Міжнародний неврологічний журнал. - 2015. - № 7. - С. 11-14.

28. Кондратюк В.М. Характеристика антибіотикорезистентності мікрофлори бойових (вогнепальних та мінно-вибухових) ран кінцівок / В.М. Кондратюк // Клінічна хірургія. - 2016. - № 4. - С. 50-53.

29. Копчак А.В. Патогенез і принципи лікування вогнепальних поранень щелепно-лицевої ділянки в умовах багатопрофільного медичного закладу  / А.В. Копчак, В.А. Рибак, Ю.І. Марухно // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 7. - С. 125-136.

30. Король С.О. Комплекс лікувальних заходів в системі надання медичної допомоги пораненим з приводу вогнепальних та мінно-вибухових уражень стопи / С.О. Король // Клінічна хірургія. - 2015. - № 11. - С. 65-67.

31. Король С.О. Організаційні, діагностичні та лікувальні аспекти надання допомоги при вогнепальних пораненнях стопи / С.О. Король // Травма. - 2015. - Том 16, № 5. - С. 11-14. 

32. Король С.О. Організаційні та лікувальні принципи сортування поранених з бойовою хірургічною травмою кінцівок на IV рівні надання медичної допомоги / С.О. Король, І.І. Жердєв, А.М. Доманський // Клінічна хірургія. - 2015. - № 12. - С. 48-50.

33. Король С.О. Особливості вогнепальних і мінно-вибухових поранень стопи, отриманих під час антитерористичної операції / С.О. Король // Вісник ортопедії, травматології та протезування. - 2015. - № 3. - С. 52-56.

34. Кочін І.В. Особливості медико-санітарних втрат і організації екстреної медичної допомоги населенню та військовослужбовцям в зоні проведення антитерористичної операції / І.В. Кочін // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 6. - С. 44-51.

35. Криштафор А.А. Оценка выраженности стрессовой реакции на боевую травму как элемент мониторинга состояния пациента в отделении интенсивной терапии / А.А. Криштафор // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 5. - С. 112-117.

36. Крутько И.И. Посттравматическое стрессовое расстройство у перенесших вооруженный конфликт. Клиническая динамика, диагностика, лечение и реабилитация / И.И. Крутько, О.А. Панченко, А.Н.  Линев // Український медичний часопис. – 2016. - № 1. – С. 24-28.

37. Лікування пошкоджень нервів кінцівок у результаті вогнепальних поранень  / С.С. Страфун, В.В. Гайович, І.В. Гайович, Н.О. Борзих // Вісник ортопедії, травматології та протезування. - 2015. - № 2. - С. 16-21.

38. Линев К.А. Тактика хирургического лечения огнестрельных ранений живота / К.А. Линев // Клінічна хірургія. - 2015. - № 7. - С. 26-29.

39. Лиходій В.В. Принципи надання допомоги постраждалим із вогнепальними пораненнями, особливості лікування вогнепальної скелетної травми / В.В. Лиходій // Ортопедия, травматология и протезирование. - 2014. - № 4. - С. 135.

40. Мазуренко О.В. Тактична медицина як основна складова екстреної медичної допомоги при проведенні антитерористичних операцій / О.В. Мазуренко, Г.Г. Рощін, В.О. Волошин // Медицина неотложных состояний. - 2014. - № 8. - С. 96-99.

41. Мальцева Л.А. Особенности анаэробной инфекции, ассоциированной с боевой травмой / Л.А. Мальцева, Н.Ф. Мосенцев, В.Н. Лисничая // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  5. - С. 28-30.

42. Мінно-вибухова травма внаслідок сучасних бойових дій на прикладі антитерористичної операції на сході України. Повідомлення 1. Клініко-епідеміологічна характеристика постраждалих із мінно-вибуховою травмою на ранньому госпітальному етапі надання медичної допомоги / С.О. Гур'єв, Д.І. Кравцов, В.Є. Казачков, А.В. Ордатій [та ін.] // Травма. - 2015. - Том 16, № 6. - С. 5-8.

43. Мосієнко Г.П. Клініко-етіологічні аспекти виникнення анемій у військослужбовців / Г.П. Мосієнко // Сімейна медицина. - 2013. - № 5. - С. 91-95.

44. Напрєєнко О. К. Комплексна психологічна та наркологічна допомога постраждалим у збройних конфліктах, при мирних протестах і вимушеним переселенцям  / О.К. Напрєєнко, Н.Ю. Напрєєнко // Український терапевтичний журнал. - 2015. - № 3. - С. 80-85.

45. Никонов В.В. Предисловие и комментарии к литературному обзору "Жидкосная ресусцитация при геморрагическом шоке" в "Руководстве по оказанию первой медицинской помощи в боевых условиях неквалифицированным персоналом" / В.В. Никонов, С.В. Курсов, И.З. Яковцов // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 3. - С. 54-83.

46. Осёдло Г.В. Стресс-индуцированные заболевания эзофагогастро-дуоденальной зоны: подходы к профилактике и терапии / Г.В. Осёдло // Сучасна гастроентерологія. - 2015. - № 5. - С. 71-75.

47. Осіїк І.М. Поширеність гастроезофагеальної рефлюксної хвороби і структура її стравохідних та позастравохідних виявів у військовослужбовців, хворих на позагоспітальну пневмонію / І.М. Осіїк, О.Л. Карачевська, В.В. Рибак // Сучасна гастроентерологія. - 2015. - № 1. - С. 18-22.

48. Особливості вегетативної нервової регуляції у військових зв'язківців офіцерського складу та війсковослужбовців за контрактом  / В.І. Варус, А.В. Швець, Й.Р. Левіт [та ін.] // Довкілля та здоров"я. - 2013. - № 2. - С. 63-67.

49. Особливості хірургічної тактики при вогнепальних пораненнях судин на послідовних етапах медичної евакуації / В.Г. Мішалов, Б.М. Коваль, Ю.В. Нагалюк [та ін.] // Серце і судини. - 2016. - № 2. - С. 96-103.

50. Пальцев А.И. Особенности показателей липидов крови у ветеранов боевых действий с посттравматическими стрессовыми расстройствами / А.И. Пальцев, В.С. Мякотных, М.Н. Торгашов // Терапевтический архив. - 2014. - Т. 86, № 2. - С. 56-62.

51. Первинна хірургічна допомога постраждалим з вогнепальними пораненнями кінцівок / О.А. Бур'янов, А.М. Лакша, А.А. Лакша  [и др.] // Therapia (Український медичний вісник). - 2014. - № 10. - С. 42-44.

52. Питання діагностики вогнепальних пошкоджень магістральних судин / Ю.В. Нагалюк, Б.М. Коваль, Н.Ю. Літвінова [и др.] // Серце і судини. - 2015. - № 1. - С. 101-109.

53. Посттравматичний стресовий розлад у постраждалих від надзвичайних станів як актуальна проблема медико-психологічної реабілітації / К.Д. Бабов, Г.О. Дмитрієва, Л.В. Тихохід, Л.В. Кубиніна : Науковий огляд // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2015. - № 3-4. – С. 38-41.

54. Практика инфузионно-трансфузионной терапии кровотечений при тяжелой огнестрельной травме: вопросы выбора препаратов и целевых конечных точек / И.А. Йовенко, Ю.Ю. Кобеляцкий, А.В. Царев [и др.] // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 2. - С. 164-170.

55. Применение магнита для извлечения осколков при минно-взрывных ранениях / Е.П. Герасименко, Ю.В. Глебский, О.И. Поляков [и др.] // Клінічна хірургія. - 2015. - № 1. - С. 43-44; Шпитальна хірургія. - 2014. - № 4. - С. 101-103.

56. Проблеми оцінки ефективності надання медичної допомоги силам антитерористичної операції та населенню на південному сході України / А.М. Сердюк, В.Я. Білий, Ю.І. Кундієв [та ін.] // Журнал Національної Академії Медичних Наук України. - 2014. - Том 20, № 4. - С. 409-415.

57. Программируемое многоэтапное хирургическое лечение раненых с комбинированными термомеханическими повреждениями в локальном вооруженном конфликте / В.Э. Дубров, А.П. Колтович, Д.Р. Ивченко  [и др.] // Хирургия. Журн. им. Н.И. Пирогова. - 2015. - № 10. - С. 43-51.

58. Протокол массивной трансфузии при огнестрельной травме: данные литературы, собственный опыт и проблемный вопросы / И.А. Йовенко, Ю.Ю. Кобеляцкий, А.В.Царев [и др.] // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  5. - С. 7-18.

59. Профилактика венозных тромбоэмболических осложнений у раненых с огнестрельными переломами бедренной кости / В.Ф. Зубрицкий, А.П. Колтович, К.Н. Николаев [и др.] // Вестник травматологии и ортопедии им. Н.Н. Приорова. – 2015. - № 3. – С. 60-66.

60. Рева В.А. Военно-полевая хирургия или хирургия чрезвычайных ситуаций: есть ли разница? / В.А. Рева, А.Р.  Гребнев, И.М. Самохвалов // Хирургия. Журн. им. Н.И. Пирогова. - 2015. - № 8. - С. 76-77.

61. Русанов С.Н. Современный вооруженный конфликт: некоторые медицинские, социальные и экологические последствия / С.Н. Русанов, М.М.  Авхименко // Медицинская сестра. – 2015. - № 8. – С. 47-50.

62. Сакович Е.Ф. Гипербарическая оксигенация в комплексе интенсивной терапии огнестрельных и взрывних ранений / Е.Ф. Сакович, Ю.В. Искра, Л.А. Мальцева // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 2. - С. 147-149.

63. Сарайкина Е.В. Риск развития болезней системы кровообращения у военнослужащих / Е.В. Сарайкина // Медицинская сестра. - 2014. - № 3. - С. 23-25.

64. Сірко А.Г. Оптимізація надання нейрохірургічної допомоги при вогнепальних пораненнях черепа та головного мозку / А.Г. Сірко, Л.А. Дзяк // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  5. - С. 19-24.

65. Стаднік С.М. Клініко-діагностичні аспекти гострих міокардитів у військовослужбовців - учасників бойових дій / С.М. Стаднік, І.З. Куценко, Б.С. Породко // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2015. - №  5. - С. 40-44.

66. Стан вестибулярної функції у осіб, які отримали акутравму в зоні проведення антитерористичної операції / Д.І. Заболотний, Т.А. Шидловська, І.А. Белякова, Л.Г. Петрук // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. – 2016. - № 3. – С. 12-21.

67. Стрес як загальна медико-соціальна проблема в умовах військової агресії [Текст] // Український медичний часопис = Украинский медицинский журнал=Ukrainian medical journal. - 2015. - № 1. - С. 11-12.

68. Строгуш О.М. Мультимодальне знеболювання бойової травми  / О.М. Строгуш, П.І. Білінський // Травма. - 2015. - Том 16, № 1. - С. 5-12.

69. Структура бойової травми залежно від характеру уражувальних факторів під час деяких сучасних локальних війн, військових конфліктів (огляд літератури) / В.І. Трихліб, О.К. Дуда, В.П. Майданюк, С.І. Ткачук // Сімейна медицина. - 2015. - № 4. - С. 63-70.

70. Сукиасян С.Г. Роль черепно-мозговой травмы в динамике боевого посттравматического стрессового расстройства  / С.Г. Сукиасян, М.Я. Тадевосян // Журнал неврологии и психиатрии им. С.С. Корсакова. - 2014. - Том 114, № 4. - С. 16-24.

71. Ульянова В.А. Магнитно-резонансная томография в диагностике огнестрельных ранений позвоночника / В.А. Ульянова // Медицинская визуализация. - 2015. - № 3. - С. 10-16.

72. Успешное лечение комбинированного проникающего огнестрельного ранения орбиты, клеток решетчатого лабиринта и клиновидной пазухи / Н.Ф. Родионов, В.В. Костенко, О.А. [и др.] // Вестник оториноларингологии. - 2015. - № 2. - С. 73-74.

73. Фармакотерапия ПТСР у участников боевых действий // НейроNEWS. - 2015. - № 2. - С. 31-36.

74. Хірургічне лікування постраждалих з ампутаціями при бойових ураженнях нижніх кінцівок / О.А. Бур'янов, І.С. Савка, Ю.О. Ярмолюк [и др.] // Therapia (Український медичний вісник). - 2015. - № 10. - С. 22-24.

75. Хитрий Г.П. Особливості медичної допомоги пораненим з тяжкою бойовою травмою черепа та головного мозку / Г.П. Хитрий, О.В. Рабощук, А.К. Онищенко // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 8. - С. 80-82.

76. Хмель В.В. Лікування постраждалих з ускладненими проникними пораненнями грудей на III рівні надання допомоги / В.В. Хмель, Є.М. Маєтний, Ю.А. Лєвшов // Клінічна хірургія. - 2016. - № 1. - С. 47-49.

77. Хоменко І.П. Застосування тактики “damage control” у тяжких поранених і постраждалих в умовах бойових дій і мирного часу / І.П. Хоменко, В.П. Майданюк // Шпитальна хірургія. - 2014. - № 2. - С. 92-95.

78. Цимбалюк В.І. Діагностика й лікування хворих із травматичними ушкодженнями периферичних нервів в умовах бойових дій / В.І. Цимбалюк, Б.М. Лузан, Я.В. Цимбалюк // Травма. - 2015. - Том 16, № 3. - С. 13-18. 

79. Шидловська Т.А. Дані об’єктивних методів дослідження слухового аналізатора у осіб, які знаходилися у зоні проведення антитерористичної операції / Т.А. Шидловська, Л.Г. Петрук // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 2015. - № 5. - С. 22-29.

80. Шидловська Т.А. Дані суб’єктивної аудіометрії у осіб, які знаходилися у зоні проведення антитерористичної операції / Т.А. Шидловська, Л.Г. Петрук // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. - 2015. - № 3. - С. 56-63.

81. Шидловська Т.А. Показники імпедансної аудіометрії у осіб, які отримали акутравму в зоні проведення АТО  / Т.А. Шидловська, К.Ю. Куреньова, Л.Г. Петрук // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. - 2016. - № 2. - С. 28-38.

82. Шинкарук М.В. Роль медико-соціальної реабілітації військовослужбовців повернених із зони АТО / М.В. Шинкарук // Вища освіта в медсестринстві : проблеми і перспективи:  науково-практична конференція  15-16 листопада 2015 року. - Житомир, 2015. - С. 407- 408.

83. Шлапак І.П. Про навчання та підготовку анестезіологів і лікарів інтенсивної терапії, які надають допомогу при травмі й вогнепальних пораненнях (передмова до матеріалів, підготовлених за участю співробітників кафедри анестезіології НМАПО імені П.Л. Шупика) / І.П. Шлапак // Медицина неотложных состояний. - 2015. - № 2. - С. 44-45.

84. Шматенко О.П. Нормативні підходи у медикаментозному забезпеченні постраждалих військовослужбовців із торакоабдомінальною травмою / О.П. Шматенко, В.В. Трохимчук, А.М. Соломенний // Фармацевтичний журнал. - 2015. - № 1. - С. 3-6.

85. Шолойко Н.В. Актуальні питання забезпечення медичною та фармацевтичною продукцією лікарняної допомоги вояків антитерористичної операції / Н.В. Шолойко // Фармацевтичний журнал. - 2015. - № 5. - С. 15-22.

86. Эффективность специализированной медицинской помощи пострадавшим с термической травмой и ранениями мягких тканей во время массовых акций и АТО / Г.П. Козинец,  А.В. Воронин, В.П. Цыганков [и др.] // Клінічна хірургія. - 2014. - № 11.3. - С. 24-26.

87. Як втамувати біль бійця АТО: вимушений апгрейд анестезіологічного напрямку медицини // Український медичний часопис = Украинский медицинский журнал=Ukrainian medical journal. - 2015. - № 1. - С. 6-8.

88. Яковенко Д.П. Опыт профилактики и лечения острого повреждения почек при огнестрельной травме / Д.П. Яковенко, В.Н. Дубина, И.А. Йовенко // Острые и неотложные состояния в практике врача. - 2014. - №  5. - С. 16-17.

ПУБЛІКАЦІЇ ВІ ЦЕНТРАЛЬНІЙ ТА МІСЦЕВІЙ ПРЕСІ

89. Україна. Президент. Указ. Про відзначення держаними нагородами України з нагоди Дня незалежності України. За особистий внесок у зміцнення обороноздатності Української держави, мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені під час бойових дій та при виконанні службових обов’язків, присвоїти почесне звання «Заслужений лікар України»  Серебрякову Олександру Михайловичу - начальникові 409 військового госпіталю Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, полковнику медичної служби : Указ...від 21.08.2015р. № 490 // Пульс. - 2015. - № 34 . - С. 1.

90. Аврамчук О.С. Оглядовий аналіз надання медико-психологічної допомоги військовим та мобілізованим до зони проведення АТО / О.С. Аврамчук // Пульс. - 2016. - № 5. - С. 6.

91. Бобровицька С.  Медична реабілітація учасників АТО  / С. Бобровицька // Пульс. - 2015. - № 6 . - С. 4.

92. Від координації всіх служб - військової, медичної, місцевих органів влади - залежить здоров’я наших захисників // Пульс. - 2015. - № 9 . - С. 1.

93. Всеукраїнська нарада з питань медичного забезпечення потерпілих та учасників АТО // Пульс. - 2014. - № 49 . - С. 3.

94. Голубєв С. За прикладом литовських колег: наприкінці минулого року почали діяти Центри психосоціальної реабілітації для учасників АТО на базі Полтавського та Кременчуцького обласних госпіталів для ветеранів війни / С. Голубєв // Ваше здоров’я. – 2016. - № 31-32. – С. 17.

95. Гордеева Е. Доктор конструктор: хирург Александр Резников – о выращивании органов, человеческой беспечности и восстановлении искалеченных бойцов АТО / Е. Гордеева // Аргументы и факты. – 2016. - № 33. – С. 15.

96. Косянчук І. В Україні створюють єдиний центр реабілітації демобілізованих // Урядовий кур’єр. – 2016. - № 188. – С. 11.

97. Майже 250 бійців АТО вже пройшли реабілітацію в санаторії «Дениші» // Пульс. - 2015. - № 9 . - С. 2.

98. Медична допомога учасникам АТО в Житомирській області // Пульс. - 2015. - № 4 . - С. 4.

99. Паламарчук В. З турботою про тих, хто захищає Україну: Учасник АТО Кравець М.О. на схід пішов добровольцем. Тривале відновлення проходить в обласній клінічній лікарні ім. О.Ф.Гербачевського / В. Паламарчук // Пульс. - 2015. - № 51 . - С. 1.

100. Паламарчук В. Програма реабілітації учасників АТО на Житомирщині визнана кращою в Україні: Бесіда з директором департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації / В. Паламарчук // Пульс. - 2015. - № 21 . – С. 1.

101. Прокопенко О. Клінічна інженерія дає надію на одужання. Столичні лікарі запровадили унікальну технологію і безплатно лікують бійців АТО / О.  Прокопенко // Урядовий кур’єр. – 2016. - № 86. – 7 травня. – С. 6.

102. Торбас О.М. Медична реабілітація учасників АТО / О.М. Торбас // Пульс. - 2016. - № 35 . - С. 3.

103. Центр неврологічної допомоги та психологічної реабілітації учасників АТО запрацював на базі обласного госпіталю для ветеранів війни  // Пульс. - 2016. - № 24 . - С. 4.

104. Янюк Т. Для якісної реабілітації атошників потрібна підтримка держави / Т. Янюк // Ваше здоров’я. – 2016. - № 23-24. – 10 червня. – С. 16.

Соціально-психологічна та медична реабілітація учасників АТО: Рекомендаційний покажчик. – Житомир, 2016. – 20 с.

 

                                                                             Укладач:

                                                                             бібліограф відділу наукової

                                                                             медичної інформації та

                                                                             бібліографії ОНМБ

                                                                             Т.В. Домс

                                                                             Редактор:

                                                                             заступник  директора ОНМБ

                                                                             І.П. Смалюх

                                                                             Відповідальна  за  випуск:

                                                                             директор ОНМБ

                                                                             А.В. Осика

                                                                             Комп’ютерний  набір:

                                                                             бібліографа відділу наукової

                                                                            медичної інформації та

                                                                            бібліографії ОНМБ

                                                                            Т.В. Домс