Гербачевський Олександр Федорович

 

Гербачевський Олександр Федорович

12.08.1884, село Кололеброди Седлецької губернії (нині це територія Польщі) – 3.10.1979, Житомир

     Гербачевський Олександр Федорович – видатний хірург та організатор охорони здоров’я Житомирщини.

     12 липня 1921 року Олександр Федорович приїздить до Житомира. Його трудова діяльність від моменту переїзду і до останніх днів життя тісно пов’язана з розвитком охорони здоров'я на Житомирщині. Спочатку О.Ф Гербачевський працює завідуючим хірургічним відділенням міської лікарні, а у 1923 році його призначають на посаду завідуючого хірургічним відділенням та рентгенстанцією лікарні Червоного Хреста - майбутньої обласної лікарні.  В листопаді 1924 року енергійний і наполегливий лікар призначається на посаду головного лікаря цієї лікарні.

     Перша наукова праця Гербачевського значиться ще в записах Тульського губернського відділу охорони здоров'я за 1921 рік, де була надрукована стаття про хірургічне лікування гангрени кінцівок після висипного тифу. У 20-х роках друкуються інші роботи О.Ф. Гербачевського: «Спосіб фіксації хребців при туберкульозних спондилітах», «Хірургічне лікування травматичної епілепсії», «Спосіб аутопластичної пересадки яєчника при статевому туберкульозі». У науковому доробку Олександра Федоровича 15 наукових праць.

     Досвідченого хірурга запрошують працювати на кафедри відомих медичних вузів, у столичні клініки. Проте Олександр Федорович залишається у Житомирі, де так потрібні його знання, досвід, його золоті руки. Він виконував функції головного лікаря і головного хірурга.

     Під час тимчасової німецької окупації група медичних працівників обласної лікарні при безпосередній участі О.Ф Гербачевського надавала медичну допомогу пораненим солдатам і офіцерам, а також партизанським загонам, що діяли на території Житомирщини.

     Після звільнення Житомирщини від окупантів Олександр Федорович з грудня 1944 по травень 1945 року виконує обов’язки завідуючого відділом охорони здоров’я, а потім призначається на посаду головного лікаря обласної лікарні, і одночасно - на посаду головного хірурга області.

      У післявоєнні роки на Житомирщині (зокрема в Чуднівському районі) зароджується новий метод медичного забезпечення сільського населення - диспансеризація. О Ф. Гербачевський вніс пропозиції щодо впровадження цього методу. З його ініціативи розпочалась робота по активному виявленню і оздоровленню дітей з вродженими та набутими вадами; диспансерному нагляду та активному оздоровленню хворих на кістково-суглобовий туберкульоз, остеомієліт, хронічну хірургічну патологію. Все це позитивно вплинуло на зменшення летальних випадків від гострих хірургічних захворювань.

    Багато сил, ініціативи та енергії протягом діяльності в лікарні віддав Олександр Федорович зміцненню її матеріально- технічної бази, подальшому розвитку спеціалізованих служб, співпраці з районними, міськими та спеціалізованими лікувально-профілактичними закладами області. Велику увагу в наукових працях він приділяв узагальненню досвіду фахівців лікарні, завжди був добрим вчителем та наставником молоді.

     Невичерпна енергія, ентузіазм, невід’ємне почуття нового передавались учням Олександра Федоровича. Під його безпосереднім керівництвом шість лікарів обласної лікарні захистили звання кандидата медичних наук. Спеціалістами обласної лікарні виконано кілька сотень наукових праць, в лікарні видавались збірники наукових робіт.

    В жовтні 1972 року Олександр Федорович залишає  посаду головного лікаря і стає головним консультантом лікарні, очолює Раду наставників.

     В 90-річному віці (1974 р.) він був обраний заступником голови 29-го Всесоюзного з’їзду хірургів, який відбувся в м. Києві. Це був його останній з’їзд.

     Пам’ять про О.Ф. Гербачевського залишилася, методи, започатковані ним, ще й досі застосовуються лікарями. А обласна лікарня з 1992 року носить ім’я видатного лікаря, генія свого часу. 15 вересня 2002 року на території обласної лікарні був урочисто відкритий пам’ятник відомому вченому як знак великої пошани від усієї громадськості Житомирщини.