ГЕРБАЧЕВСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ФЕДОРОВИЧ - ВИДАТНИЙ ХІРУРГ ТА ОРГАНІЗАТОР ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ЖИТОМИРЩИНИ

Біобібліографічний покажчик

Видання друге

Житомир – 2014

УДК 016 : 614 Гербачевський

Біобібліографічний покажчик

 

ВИДАТНИЙ ХІРУРГ ТА ОРГАНІЗАТОР

ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ЖИТОМИРЩИНИ

 

До 130-річчя від дня народження О.Ф. Гербачевського

( 1884 – 1979 )

                                Укладач: Т.В. Домс, бібліограф  відділ

                               Редактор: І.П. Смалюх, заст. директора ОНМБ

                                                                     Відповідальна за випуск: А.В. Осика., директор ОНМБ

                                                                                       

« Якби мені довелося починати життя, я неодмінно знову обрав би медицину... »

 З виступу О.Ф. Гербачевського

      Гербачевський Олександр Федорович народився 12 серпня 1884 року в селі Кололеброди Седлецької губернії (нині це територія Польщі) в родині священика. Після закінчення гімназії в м. Варшаві вступає у 1907 році до Київського університету Св. Володимира на медичний факультет. У 1912 році Олександр Федорович закінчує навчання і починає працювати ординатором хірургічної клініки університету, де проходить академічну школу у талановитого хірурга М.М. Волковича. Одночасно він практикує дільничним лікарем в селі Хоровець Із’яславського повіту.

      Під час першої світової війни Олександр Федорович відправляється на фронт, де проходить службу хірургом в 217-му та 111-му польових шпиталях. У мороз і сльоту, вдень і вночі, в ім'я порятунку людей невтомно працював молодий хірург.

     Протягом 1919-1921 рр. О.Ф. Гербачевський працює старшим лікарем, а згодом і завідуючим хірургічним відділенням Тульського місцевого лазарету та лікарнею збройного заводу Тульського укріпрайону.

     12 липня 1921 року після демобілізації з армії Олександр Федорович приїздить до Житомира. Його трудова діяльність від моменту переїзду і до останніх днів життя тісно пов’язана з розвитком охорони здоров'я на Житомирщині. Спочатку О.Ф Гербачевський працює завідуючим хірургічним відділенням міської лікарні, а у 1923 році його призначають на посаду завідуючого хірургічним відділенням та рентгенстанцією лікарні Червоного Хреста - майбутньої обласної лікарні.        В листопаді 1924 року енергійний і наполегливий лікар призначається на посаду головного лікаря цієї лікарні.

       З ініціативи О.Ф Гербачевського в 1923 році було відкрито губернський тубдиспансер на 25 ліжок, створена рентгенологічна служба, з кожним роком обласна лікарня все розширювалася. У 1928 році за значні досягнення у праці О. Гербачевського було відряджено на 2 роки на стажування до Німеччини. За гарне навчання, показ хірургічних здібностей лікар був нагороджений  рентгенівським апаратом. Повернувшись до Житомира, Олександр Федорович організовує пересувний рентгенівський кабінет, а також започатковує виїзну консультативну поліклініку.

      В цей час Олександр Федорович також багато працює над науковими дослідженнями з хірургії. Перша наукова праця Гербачевського значиться ще в записах Тульського губернського відділу охорони здоров'я за 1921 рік, де була надрукована стаття про хірургічне лікування гангрени кінцівок після висипного тифу. У 20-х роках друкуються інші роботи О.Ф. Гербачевського: «Спосіб фіксації хребців при туберкульозних спондилітах», «Хірургічне лікування травматичної епілепсії», «Спосіб аутопластичної пересадки яєчника при статевому туберкульозі». За своє життя лікар написав 15 наукових праць.

     Досвідченого хірурга запрошують працювати на кафедри відомих медичних вузів, у столичні клініки. Проте він залишається у Житомирі, де так потрібні його знання, досвід, його золоті руки. Перед другою вітчизняною війною Олександру Федоровичу виповнилося 57 років. Він виконував функції головного лікаря і головного хірурга. В стаціонарі обласної лікарні вже було 175 ліжок.

     Під час тимчасової німецької окупації група медичних працівників обласної лікарні при безпосередній участі О.Ф Гербачевського надавала медичну допомогу пораненим солдатам і офіцерам, а також партизанським загонам, що діяли на території Житомирщини.

    Після звільнення Житомирщини від окупантів Олександр Федорович з грудня 1944 по травень 1945 року виконує обов’язки завідуючого відділом охорони здоров’я, а потім призначається на посаду головного лікаря обласної лікарні, і одночасно - на посаду головного хірурга облздороввідділу. Значну роботу в той час він проводив по мобілізації медичних працівників та населення області на відбудову зруйнованих під час війни лікувальних закладів.

     Поряд із зміцненням матеріальної бази Олександр Федорович дбає про вдосконалення роботи обласної  лікарні як організаційно-методичного центру та центру по підвищенню кваліфікації медичних працівників області. Особлива увага приділялась підготовці спеціалістів лікарні, вдосконаленню їх майстерності.       

     У післявоєнні роки на Житомирщині (зокрема в Чуднівському районі) зароджується новий метод медичного забезпечення сільського населення - диспансеризація. О Ф. Гербачсвський вніс пропозиції щодо впровадження цього методу. З його ініціативи розпочалась робота по активному виявленню і оздоровленню дітей з вродженими та набутими вадами; диспансерному  нагляду та активному оздоровленню хворих на кістково-суглобовий туберкульоз, остеомієліт, хронічну хірургічну патологію. Все це позитивно вплинуло на зменшення летальних випадків від гострих хірургічних захворювань.

     Багато сил, ініціативи та енергії протягом діяльності в лікарні віддав Олександр Федорович зміцненню її матеріально- технічної бази, подальшому розвитку спеціалізованих служб, співпраці з районними, міськими та спеціалізованими лікувально-профілактичними закладами області. Велику увагу в наукових працях він приділяв узагальненню досвіду фахівців лікарні, завжди був добрим вчителем та наставником молоді.

     Після введення інституту головних спеціалістів МОЗ України О.Ф. Гербачевському, єдиному з головних лікарів обласних лікарень України, було дозволено поєднувати цю посаду з роботою в якості головного лікаря Житомирської обласної лікарні.

     Невичерпна енергія, ентузіазм, невід’ємне почуття нового передавались учням Олександра Федоровича. Під його безпосереднім керівництвом шість лікарів обласної лікарні захистили звання кандидата медичних наук. Спеціалістами обласної лікарні виконано кілька сотень наукових праць, в лікарні видавались збірники наукових робіт.

     В жовтні 1972 року Олександр Федорович залишає  посаду головного лікаря і стає головним консультантом лікарні, очолює Раду наставників.В 90-річному віці (1974 р.) він був обраний заступником голови 29-го Всесоюзного з’їзду хірургів, який відбувся в м. Києві. Це був його останній з’їзд. 3 жовтня 1979 року Олександр Федорович Гербачевський відійшов у життя вічне.

      За видатні заслуги в справі організації охорони здоров’я, високу майстерність та наукову діяльність Олександр Федорович був нагороджений:

1945 р. - присвоєно почесне звання Заслуженого лікаря УРСР;

1945 р. - медаллю “За доблестный труд в Великой Отечественной войне”;

1948 р.        - орденом Трудового Червоного Прапора;

1953 р. - орденом Леніна;

1961 р. - орденом “Знак Пошани”;1969 р. - Указом Президії Верховної Ради       СРСР від 4 лютого О.Ф.Гербачевському було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

      Пам’ять про О.Ф. Гербачевського залишилася, методи, започатковані ним, ще й досі застосовуються лікарями. А обласна лікарня з 1992 року носить ім’я видатного лікаря, генія свого часу. 15 вересня 2002 року на території обласної лікарні був урочисто відкритий пам’ятник відомому вченому як знак великої пошани від усієї громадськості Житомирщини.

     Друге видання біобібліографічного покажчика, який пропонує обласна наукова медична бібліотека всій медичній громадськості Житомирщини, представляє більш повне зібрання публікацій наукових праць О.Ф. Гербачевського, нариси і спогади колег, відомості про нагороди та увічнення пам’яті про видатного діяча медицини України. Матеріали в покажчику представлені в чотирьох розділах. В кожному і них праці розміщені в алфавіті назв документів.

                                                                      СМАЛЮХ І.П. заступник директора ОНМБ

 

НАГОРОДИ О.Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО

      СССР. Верховний Совет. О присвоении звания Героя Социалистического Труда наиболее отличившимся работникам здравоохранения: (По Житомирской области - Гербачевскому Александру Фёдоровичу - главному врачу областной больницы): Указ Президиума Верховного Совета СССР от  4 февраля 1969 г. //Мед. газета. - 1969. - 7 февраля.

     СPCP.        Верховна   Рада. Президія.   Про  нагородження орденами і медалями лікарів і інших медичних і фармацевтичних працівників в Житомирській області Української PCP. (Нагородити Орденом Леніна Гербачевського Олександра Федоровича - лікаря обласного відділу охорони здоров'я): Указ від 17 вересня 1953 р. //Рад. Житомирщина – 1953. - 3 жовтня. – С.2.

     СPCP.        Верховна   Рада. Президія.   Про  нагородження медаллю “За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 pp.” працівників науки, техніки, мистецтва і літератури: - Гербачевського Олександра Федоровича, головного лікаря Житомирської         обласної лікарні: Указ від 6 червня 1945 р. // Рад. Житомирщина. – 1945. - 8 червня. – С. 1.

     СРСР         . Верховна Рада. Президія.   Про  нагородження орденами і медалями працівників промисловості, сільського господарства, науки, культури і мистецтва Української PCP: (Нагородити орденом Трудового Червоного Прапора Гербачевського Олександра Федоровича - головного лікаря Житомирської обласної лікарні): Указ від 28 січня 1948 року // Рад. Житомирщина. - 1948. – 30 січня. – С. 1.

      СРСР. Верховна Рада. Президія. Указ від 11 лютого 1961 р. про нагородження медичних працівників Житомирщини: (Орденом “Знак Пошани” - Гербачевського Олександра Федоровича) // Рад. Житомирщина. - 1961. - 14 лютого.

 

НАУКОВІ ПРАЦІ, ТЕЗИ ДОПОВІДЕЙ

     Анализ реаниматологической помощи в условиях областной больницы / Гербачевский А.Ф., Ямковой И.Т., Доморацкий Э.Я., Шелестюк П.И.// Обезболивание и реанимация в условиях клиники и скорой помощи. - К.,

1966. –С. 50-51.

     Бзынко В.Ф., Гербачевский А.Ф Множественные непаразитарные кисты печени // Научные труды врачей Житомирской области УССР. - Житомир. - 1959.- С. 108-111.

     Гербачевский А. Профилактика хирургических заболеваний: из опыта Житомирского облздравотдела // Мед. работник. - 1953. – 27 октября.

     Гербачевский А.Ф. Активное выявление хирургических больных и плановое их оздоровление в Житомирской области // Труды VIII съезда хирургов Украинской ССР, 8-13 июня 1954 г. - К., 1955.-С. 28-32.

     Гербачевский А.Ф. Житомирская областная больница // Тез. докл. на семинаре слушателей международных курсов больничных администраторов ВОЗ по вопросам организации медицинского обслуживания сельского населения в Житомирской области. 16-20 мая 1968 г. – Житомир, 1968. – С.6-24.

     Гербачевский А.Ф. Костный туберкулёз и Красный Крест // Волынский пролетарий. - 1923. - 23 ноября. - (Неделя Украинского Красного Креста).

    Гербачевский А.Ф. Оперативно-сохраняющие способы лечения гангрен конечностей после сыпного тифа // Пульс. – 1995. - № 31. - С.4.

    Гербачевский А.Ф. Речь в прениях по докладу «Состояние и задачи хирургической помощи населению Украинской ССР» // Труды X съезда хирургов Украинской ССР, г. Харьков, 1962 г. – К., 1964. - С. 38-39.

     Гербачевский А.Ф. Речь в прениях по докладу «Состояние и меры улучшения травматологической помощи в угольной, металлургической и горнорудной промышленности УССР» //Труды IX съезда хирургов Украинской ССР, г. Днепропетровск, 1958 г. - К., 1960. - С. 119.

     Гербачевский А.Ф. Речь в прениях по докладу на тему: «Организация борьбы с производственным травматизмом в машиностроительной промышленности и сельском хозяйстве»// Труды IV съезда травматологов и ортопедов Украины, г. Харьков, 1959 г.- К., 1960.-С.89.

     Гербачевский А.Ф. Речь в прениях по теме «Организационные вопросы» на X съезде хирургов Украинской ССР // Труды X съезда хирургов Украинской ССР, г. Харьков, 1962 г. - К., 1964 - С, 549-550.

     Гербачевский А.Ф Роль районного хирурга в выявлении и лечении больных костно-суставным туберкулёзом // Труды республиканского научного общества травматологов и ортопедов УССР. Вып. 1. - К., 1958. – С. 121-123.

     Гербачевский А.Ф., Гервиц С И., Пестерева А.М. Порочная осанка и начальные формы искривления позвоночника у школьников // Тезисы докладов ІІ-й украинской научно- практической конференции по вопросам хирургии детского возраста. - К., 1963.  – С. 197-198.

     Гербачевский А.Ф., Гервиц С.И., Пестерева А.М. Порочная осанка и начальные формы искривления позвоночника у школьников // Хирургия, травматология и ортопедия детского возраста. - К., 1965. - С. 212-213.

     Гербачевский А.Ф., Красномовец В.Н. Радикальные и паллиативные повторные операции на пептических язвах, пенетрирующих в переднюю брюшную стенку // Научные труды врачей Житомирской области УССР. - Житомир, 1959. - С. 94-106.

    Гербачевський О. Комплексна медична допомога на селі: Про розвиток спеціалізованої медичної допомоги на селі //Рад. Житомирщина. - 1969. - 24 вересня.

 

СПОГАДИ КОЛЕГ І НАРИСИ

ПРО О.Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО

     Бабич И. Жизнь, которую мы выбираем: О главвраче Житомирской обл. больницы, Заслуженном враче УССР А.Ф. Гербачевском: Очерк // Правда Украины. – 1968. – 10 июля.

     Бабич И. Подарок старого доктора: Об А.Ф. Гербачевском // Известия. – 1969. - 10 сентября.  

     Борщівський М.І. Історія Житомирської обласної лікарні та її місце в системі охорони здоров'я області // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області: Матер наук.-практ. конф. – Житомир, 1995. - С. 11-20.

Про О.Ф. Гербачевського - С. 13-16.

     Вернигора І. Вчитель багатьох поколінь хірургів Житомирщини: Про організатора охорони здоров’я Олександра Гербачевського // Ваше здоров'я. - 2002. - 6-12 грудня. - № 47. – С. 12.

     Вернигора І.П. Зірка Героя: Нарис присвячується хірургу і Людині з великої літери - Олександру Федоровичу Гербачевському // Літопис ортопедо-травматологічної служби Житомирської області. - 2-е вид. – Житомир, 2003. - С. 3-6.

     Вернигора І. П. Зірка Героя: Присвячується хірургу і Людині з великої літери - Олександру Федоровичу Гербачевському // Пульс. – 2002. - № 46. – 14 листопада. – С.7.

     Вернигора І.П. Історія охорони здоров’я Житомирщини // Літопис ортопедо-травматологічної служби Житомирської області. - 2-е вид. – Житомир, 2003. - С. 6-11.

Про О.Ф. Гербачевського - С. 10.

     Гербачевский Александр Федорович // Кузьмин М.К. Медики - Герои Социалистического Труда. – М., 1988. – С. 168.

     Гербачевский Александр Фёдорович,  Герой Социалистического Труда (1969 г.), Заслуженный врач УССР (1941 г.) // Медицинские работники Украинской ССР, удостоенные почётных званий: Библиогр. материалы по состоянию на 1.01. 1976 г. – К., 1976. – С. 231.

      Герой Соціалістичної Праці Олександр Федорович Гербачевський // Відновна хірургія деструктивних форм кістково-суглобового туберкульозу і остеомієліту та їх наслідків / За ред. проф. І.П. Вернигори і проф. Г.В. Гайка. – К., 2002. – С. 497-501.

     Давидов І. Головний хірург області: О.Ф. Гербачевський // Рад. Житомирщина. - 1954. - 6 серпня.

Етапи розвитку охорони здоров'я Житомирщини у повоєнний час// Пульс. - 2003. - № 28. - С.2.  

Згадується О.Ф. Гербачевський.

     Житомирська обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського : до 110-ї річниці заснування / С.П. Щерба, М.І. Борщівський, О.С. Кузьмін, П.І. Натикач. - Житомир : Полісся, 2005. - 360 с. : іл.

Згадується О.Ф. Гербачевський.

     Заглада Н. Подяка лікарям: Про лікарів Гербачевського, Сидоренко, Городецьку // Рад. Житомирщина. – 1951. – 24 березня.

     Історія охорони здоров’я Житомирщини:       Олександр Федорович Гербачевський // Пульс. - 2003. -№31. – С. 2.

     Історія хірургічної служби Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського // Історія розвитку хірургічної служби Житомирщини/ О.М. Торбас, В.І. Лучків, П.С. Русак. - Житомир, 2012. -  С. 27-39.

      Згадується О.Ф. Гербачевський.

     Кавун А. …В подарок получил рентгеновский аппарат (А.Ф. Гербачевский) // Голос Украины. – 2014. - № 153. – С. 7.

     Кізуб К. Завжди на поклик совісті: Про головного лікаря Житомирської обласної лікарні О.Ф. Гербачевського // Рад. Житомирщина. - 1962. - 12 грудня.

     Клейненберг М.Э. Мы вместе работали: Воспоминания об А.Ф. Гербачевском // Пульс. – 1996. - № 20. - 16 травня. - С. 2, 4.

     Лясковський А. 90-річний ювілей лікаря (Заслуженого лікаря Української РСР, Героя Соціалістичної Праці О.Ф. Гербачевського) // Рад. Житомирщина. – 1974. - 4 жовтня.

     Мельник Б.А. Розповідь про дитячу онкологічну службу Житомирської області // 40 років дитячій хірургії Житомирщини: здобутки та перспективи. –Житомир, 2001. – С. 6-8.

      Згадується О.Ф. Гербачевський.

     Михалюк С.  Історія розвитку Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського // Пульс. - 2006. - № 28. - С. 2.

     Муравьев В.П. Страница истории // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області: Матер наук.-практ. конф. -  Житомир, 1995. - С. 33-34.

      На варті здоров’я: До 220-річчя першої Житомирської міської лікарні/ Авт кол.: проф. С.П. Щерба, доц. О.С. Кузьмін, І.П. Ямковий. – Житомир, 1996. - 142с.

     Про О.Ф. Гербачевського – С. 49-52.

     Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського // Історія розвитку охорони здоров'я на Житомирщині. - Житомир : Полісся, 2004. - с.45-62.

      Згадується О.Ф. Гербачевський.

      Омельчук А.І., Шейко Г.Ф. Розвиток рентгенологічної служби в Житомирській обласній лікарні // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області: Матер. наук.-практ. конф. – Житомир, 1995. - С. 34-35.

     Опанасюк О. Олександр Гербачевський, хірург //Рад Україна. - 1969. - 7 лютого.

     Охорона здоровя // Костриця М.Ю., Кондратюк Р.Ю. Житомир: Підручна книга з краєзнавства. – 2-е вид., випр. й доп. – Житомир, 2007. –С. 375-378.

     Про Гербачевського О.Ф. – С. 376-377.

     Парамонов З.М., Борщівський М.І., Хіміч М.М. Ортопедо-травматологічній службі Житомирської області виповнилось 50 років// Актуальні питання сучасної травматології та ортопедії: Матер. міжобласної наук.-практ. конф. - Київ-Житомир, 2002. - С. 214-227.

     Згадується О.Ф. Гербачевський.

     Поперечна  А. Ніщо на землі не минає безслідно: До 60-річчя визволення Житомирщини від фашизму // Пульс. - 2004. - № 4. - С. 1.

     Згадується О.Ф. Гербачевський.

     Савченко В.Л., Харченко С.В., Вусык А.И. Самая первая больница Житомирщины. Вчера, сегодня, завтра... – Житомир: Полісся, 2002. – 52с.

     Згадується О.Ф. Гербачевський, як керівник хірургічного відділення  Першої міської лікарні після звільнення Житомира від фашистів.

     Слободенюк О. Гербачевський Олександр Федорович // Трудові зірки Полісся: Нариси про Героїв Соціалістичної Праці та повних кавалерів ордена Трудової Слави Житомирщини. – Житомир, 2000. – С. 65-69.

     Слово про Олександра Федоровича Гербачевського //Пульс. 1995. -№31.- С.3.

     Смирнов В.В. Становлення дитячої торакальної служби в області// 40 років дитячій хірургії Житомирської області: здобутки і перспективи. –Житомир, 2001. – С. 8-11.

     Стривожена память. Спогади ветеранів. 1943-1993. – Житомир, 1993. – С. 55.

     Суходольський Ф. Життя в ім’я інших: Про О.Ф. Гербачевського// Пульс. – 1998. - № 24. - С 1-2.

     Федорова Н. А починала працювати з Гербачевським // Пульс. - 2003. - № 34. - С. 1.

       Згадує старша операційна сестра оперблоку обласної клінічної лікарніГ. Байдала.

      Шепель І. Поцілунок хірургові: Про Героя Соціалістичної Праці, головного лікаря обласної лікарні О.Ф. Гербачевського //На варті здоров’я людини. -К., 1971. - С. 39-48.

     Шепель І. Хірург: Про Героя Соціалістичної Праці, головного лікаря Житомирської обласної лікарні О.Ф. Гербачевського: Нарис // Сільські вісті. - 1969. - 23 листопада.

     Ямковий І. О.Ф. Гербачевський – хірург і організатор медичної справи // Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції 23-25 травня 1996 р. – Житомир, 1996. – С. 195-196.

     Ямковой И.П. Научная и новаторская деятельность А.Ф. Гербачевского // Проблеми і перспективи розвитку охорони здоров’я в Житомирській області: Матер. наук.-практ. конф. – Житомир, 1995. - С. 35-37.

     Янчук Б. Едельвейс: Про хірурга обласної лікарні О.Ф. Гербачевського: Нарис // Рад. Житомирщина. - 1969. - 9 лютого.

УВІЧНЕННЯ ПАМ’ЯТІ О.Ф. ГЕРБАЧЕВСЬКОГО

      Житомирська обласна державна адміністрація. Про премію ім. О.Ф. Гербачевського: Розпорядження голови Облдержадміністрації № 228 від 08.04.96 р. // Пульс. - 1996. - № 16. - С. 1.

     Будник Е. Увічнення пам’яті: Відкриття пам’ятника відомому вченому на території обласної лікарні (О.Ф. Гербачевському) // Пульс. - 2002. - № 38. –  С. 1.

     Гербачевському О.Ф. памятник // Пам’ятки врхеології, історії та монументального мистецтва / За заг. ред. Г. Мокрицького : Енциклопедія Житомира. – Т. 2. Кн. 1. – Житомир, 2009. – С. 195-196.

    Дем’янчук Т. Виставка архівних документів: З нагоди 115-ої річниці обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського у читальному залі державного архіву Житомирської області відкрито виставку документів та періодичної преси // Пульс. - 2010. - № 51. - 23 грудня. -  С. 7.

     Лісовський Б. Присвячено відомому лікарю: У читальному залі Державного архіву Житомирської області відкрито виставку оригіналів документів, фотографій та періодичних видань, присвячених 130-річчю з дня народження відомого діяча в галузі охорони здоров’я області, заслуженого лікаря УРСР, Героя Соціалістичної праці О.Ф. Гербачевського

// Житомирщина. – 2014. - № 85-86. – 19 серпня. – С. 6.

     Малишев І., Ліпінський В., Мокрицький Г. Славне ім’я - Житомир// Комс. зірка. - 1981. - 13 червня.

Вшанування пам’яті О.Ф. Гербачевського в Житомирі.

     Могила Гербачевського О.Ф. // Пам’ятки врхеології, історії та монументального мистецтва / За заг. ред. Г. Мокрицького : Енциклопедія Житомира. – Т. 2. Кн. 1. – Житомир, 2009. – С. 148.

     Ольжинська О. Світло добра незгасиме : Житомирській обласній лікарні присвоєно ім’я О.Ф. Гербачевського // Житомир. – 1992. -10 квітня.

     Проніна Г. Вірні традиції: Урочисте відкриття меморіальної дошки Героя Соціалістичної Праці О.Ф. Гербачевського на корпусі обласної лікарні // Рад. Житомирщина. – 1992. – 31 березня. - С.3.

     Соболь В. Про обласну лікарню - мовою документів: у Державному архіві відбулося відкриття виставки документів, присвяченої 115-й річниці обласної клінічної лікарні ім. О.Ф. Гербачевського  // Житомирщина. - 2010. - № 144. - 25 грудня. - С. 5.

     130 років від дня народження Олександра Федоровича Гербачевського // Імена в медицині у відгомоні часу. 2014 (друге півріччя): Календар знаменних і пам’ятних дат / ННМБ України. – К., 2014. –С. 29.

 

 

Прикріплені файли: