ЄВТИХІЙ ДЕМ'ЯНОВИЧ ПРИСЯЖНЮК.ЗАСЛУЖЕНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ.

 

Присяжнюк Євтихій Дем’янович

Заслужений лікар України, головний лікар Народицької районної лікарні (1946-1964рр.)

 

Бібліографічна довідка

      Євтихій Дем’янович Присяжнюк народився 5 вересня 1904р. в селі Рахни-Собові на Вінничині в сім’ї Дем’яна та Палажки Присяжнюків. Був найстаршою дитиною в багатодітній родині, ріс кмітливим і працьовитим. Спочатку закінчив церковно-приходську школу, а потім робфак у Києві. У 1928 році Євтихій стає студентом Київського медичного інституту. Під час навчання був визнаний одним з найкращих студентів ВУЗу.

      Після закінчення навчання молодий лікар отримує призначення у Народицький район. Варто зазначити, що на той час колектив райлікарні складався з молодих, але кваліфікованих лікарів. Ведучим хірургом був Григорій Андрійович Клешкань, обдарований хірург, який в подальшому став головним хірургом Рівненського обласного відділу охорони здоров’я. Він щедро ділився досвідом роботи з молодим починаючим лікарем.

     В 1935 році Євтихій Дем’янович одружується на вродливій випускниці Київського медичного технікуму Ніні Значковській. А незабаром його було призвано до армії. Військовий хірург Євтихій Присяжнюк служив у Монголії, був призначений начальником санітарної служби 24 окремого санітарного батальйону 57 мотострілецької дивізії, надавав медичну допомогу не тільки військовослужбовцям, а й місцевим людям. За зразкову самовіддану службу під час військових дій у Монголії Євтихій Присяжнюк був нагороджений військовим знаком «За Холгін-Гол».

      По війні, не зважаючи на пропозиції працювати за фахом у Києві, повернувся до Народичів, очолив районну лікарню. Цей край із тихоплинними річками Уж та Жерев, могутніми лісами, працьовитими поліщуками став йому рідним. У перші повоєнні роки на нього ліг важкий тягар заново організовувати медичну службу в Народицькому районі, де крім нього – хірурга, були ще двоє лікарів – терапевт та акушер-гінеколог.

      Починав перш за все із наведення порядку у самій лікарні та медичних закладах району. Праця головного лікаря і хірурга була напруженою без вихідних і свят, із викликами до лікарні у будь-яку годину доби. Рідко тоді викликали консультантів із Житомира, обходились своїми руками і вмінням.

       Поступово ситуація змінювалася на краще. Змінилось відношення медичних працівників до своїх обов’язків, зміцнюється матеріально-технічна база лікарні. Встановлюється рентгенодіагностичний апарат, виділяється транспорт, зважаючи на недостатній ліжковий фонд лікарні (50 ліжок у приміщенні, збудованому ще до революції) Євтихій Дем’янович Присяжнюк розпочинає будівництво нового корпусу районної лікарні. Збільшується колектив лікарні.

     Завдяки високому професійному рівню медичних працівників Народицька центральна районна лікарня була вибрана за базу виробничої практики студентів Київського медичного інституту. Євтихія Дем’яновича називали представником земської медицини. Він кваліфіковано вирішував питання про діагноз та лікування не тільки за основним фахом – хірургією, але й суміжними – терапією, акушерством та гінекологією. А у своїй галузі він був віртуозом, неперевершеним практиком, блискучим майстром. За свою більш ніж 40-річну лікарську діяльність врятував життя не одній тисячі жителів Народиччини. В особі Євтихія Дем’яновича щасливо поєдналися величезна працелюбність, висока вимогливість до себе і підлеглих, принциповість і батьківська турбота про своїх колег.

      Шляхом батьків пішли діти Євтихія Дем’яновича та Ніни Григорівни - Анатолій та Володимир. Медична професія у їхній сім’ї є домінуючою. Четверо онуків – Дмитро та Тетяна, Андрій та Олександр пішли також по дідових стопах. Фактично Євтихій Дем’янович є засновником медичної династії.

     Анатолій Євтихійович Присяжнюк є провідним фахівцем у сфері епідеміології радіаційних онкологічних ефектів аварії на ЧАЕС. Він зробив вагомий внесок у розробку і реалізацію Державної програми з медичних проблем вивчення, оцінки і профілактики наслідків Чорнобильської катастрофи.

       Наукові узагальнення Анатолія Євтихійовича використано у матеріалах і рішеннях Чорнобильського форуму (2006), конференції «20 років Чорнобильської катастрофи. Погляду майбутнє» (К., 2006), враховано у Загальнодержавній програмі з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2006-2010 рр., матеріалах парламентських слухань у Верховній Раді України 16.04.2008 р.

      Присяжнюк А.Є. є співавтором Національних доповідей України до 10-х, 15-х, 20-х, 25-х та 30-х роковин Чорнобильської катастрофи.

       Результати наукових досліджень вченого широко впроваджені у практику. Він є автором більш ніж 350 наукових праць, у т.ч. 12 монографій та книг, 46 публікацій за кордоном і у збірках міжнародних форумів, 52 інструктивних, методичних документів у галузі організації онкологічної допомоги, радіаційної гігієни та медицини, епідеміології, медичного контролю стану здоров’я постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. За керівництва Анатолія Євтихійовича Присяжнюка підготовлено 10 кандидатів наук.

 

 

       Через стан свого здоров’я у 1964 році після святкування 60-річчя з дня народження Євтихій Дем’янович за власним бажанням полишив посаду головного лікаря району і далі працював тільки хірургом. В 1973 році він остаточно полишає роботу. Помер 23 вересня 1976 року на 73-му році життя.

      Хай життя і діяльність Євтихія Дем’яновича Присяжнюка буде прикладом для його нащадків,усіх тих, хто хоче опанувати медичну професію, слугувати людям. Не за страх та користь, за совість та бажання допомогти.

     Життя і діяльність Євтихія Дем'яновича Присяжнюка були, є і залишаються прикладом високого служіння найгуманнішій із професій.

     Життя представників династій Значковських-Присяжнюків віддзеркалює історію нашої країни в минулому столітті.

Література

1.Гідний продовжувач медичної династії // Довкілля та здоров’я.-2016.-№4.-С.56

       Анатолій Євтихійович Присяжнюк

2. Духновська О. Живи, співай, відроджуйся, Народицький наш краю //Життя і слово. -2008. –  21 листоп. –С.1.

      Фото братів Присяжнюків

4. Євтихій Дем’янович Присяжнюк // Історія  розвитку охорони здоров’я на Житомирщині. Монографія / Парамонов З.М., Головаков В.К.,Парій В.Д. та ін.-Житомир: «Полісся», 2004.-С.458-460

3.Народиччина моя благословенна / авт., упоряд.,авт.передм.Баранчук Д.Ф.-К.:Юнікон-Прес,2002.-185с.:іл.,

     Євтихій Дем’янович Присяжнюк-с. 142-143.

.

 

 

 

 

Додати коментар

Filtered HTML

  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Дозволені теги HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Plain text

  • HTML теґи не відображаються
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
CAPTCHA
Це питання для того щоб перевірити чи ви людина чи робот.